Prima Pagină
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

[Tutorial] phpMyAdmin

In jos

 [Tutorial] phpMyAdmin  Empty [Tutorial] phpMyAdmin

Mesaj  RobiCR9 Mier Ian 11, 2012 5:08 am

In cateva randuri am sa va prezint un tutorial despre phpMyAdmin cum te poti orienta pe un astfel de site .


# Pentru inceput ca pe orice site mai intai primul pas este "logarea" [ca in imaginea urmatoare]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


# Urmatorul pas este "vizionarea paginii principale a MYADMINULUI", ca in imaginea urmatoare =>


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Informatii: In caz ca nu aveti aceleasi setari , va sfatuim sa va luati dupa imaginea uploadata si sa puneti aceleasi setari la coloane , la absolut tot ce trebuie modificat


INFO: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In imaginea urmatoare v-am explicat cum sta treaba cu bazele de date / coloanele si tabelele | operatii cu tabelele si coloanele

NOTA: Uitati-va cu mare atentie pe imagine si sigur intelegeti ce v-am explicat . In caz ca nu ati inteles va astept cu un reply aici si va voi oferi informatii suplimentare


Operatii cu tabele :

In cateva randuri va voi explica cele mai importante butoane / butoanele de baza din phpMyAdmin

1. Butonul "Navigare" va da posibilitatea de a vizualiza ce contine baza de date "admins" la ora actuala (= toti admini pe care ii aveti)

# [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

INFO : Dupa cum bine observati in imagine apar niste admine care pot fi considerate ca sunt ai serverului vostru . Daca sunteti atentie in stanga adminelor aveti niste butoane (Sterge / Edit / Copy / Inline Edit) .

# sterge -> cu ajutorul acestui buton sterg un admin
# edit -> cu ajutorul acestui buton editam accesul / numele / parola unui admin
# inline edit -> cu ajutorul acestui buton putem modifica accesul / parola / numele unui admin


2. Butonul "Structura" va da posibilitatea de-a vedea si de-a modifica campurile / coloanele pe care le veti completa pentru fiecare admin

# [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

INFO: In imagine va sunt explicate absolut toate chestiile importante de acolo ca (coloanele auth / password / flags / acces pe care le veti mai intalni la butonul Inserare)


3. Butonul "Inserare" va da posibilitatea de a va modifica adminii completand campurile ( "auth / password / acces / flags " ) exact ca in imaginea urmatoare :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


INFO: Deci pentru cei care nu stiu , ca sa faci admine in phpMyAdmin dati pe butonul Inserare si completati campurile urmatoare exact ca imaginea uploadata



4. Butonul "Operatii" este foarte important iar daca nu faceti setarile bune aveti norocul de a nu face nicio branza Smile

Setarile corespunzatoare le veti vedea in imaginea aceasta :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]








RobiCR9
V.I.P
V.I.P

Mesaje : 252
Data nasterii : 04/06/1993
Data de inscriere : 11/01/2012
Varsta : 30
Localizare : Valcea
Stare de spirit : buna :x

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum